Dzielne seniorki

Anna Fryczkowska – Starsza pani wnika, Wydawn Proszyński i ska, 2012

WSTĘP:  Nikt nie traktuje serio starszych pań

 O autorce:

Anna Fryczkowska urodziła się 20 sierpnia 1968 roku w Warszawie. Z wykształcenia jest italianistką (Uniwersytet Warszawski) i scenarzystką (PWSTFiT w Łodzi). Jest pisarką, scenarzystką, felietonistką i tłumaczką. Napisała 11 powieści. Mieszka w Warszawie z mężem i dwojgiem dzieci.

O książce:

Czytałam tej autorki „Sześć kobiet w śniegu” i napisałam o niej na swoim blogu: https://kotnagalezi.home.blog/2020/06/17/parapetowka-z-trupem/

Tak jak i tam bohaterkami książki są kobiety ale tym razem także seniorki. Rej wodzi Halina, która „Żałowała swego kurczącego się czasu na podziwianie wyleniałych pawich ogonów”. Męskich dodajmy. Poznajemy jej dość pogmatwaną przeszłość ale teraz mieszka z 29-letnim wnukiem Jarosławem do którego zwraca się per Jarciu. Kastrująco – prawda? Są tego skutki.

Ma ona przyjaciółkę Dzidkę z którą opiekują się podwórkowymi kotami, które prześladuje zły mężczyzna. Jego też wychowywała babcia.

Drugoplanowymi bohaterkami są dwie lekarki dermatolożki, jedna botoksująca się, bo jednak szuka pawiego ogona do podziwiania.

Matka jednej z nich zaginęła i bezrobotny Jarcio postanowił zostać detektywem, aby ją odnaleźć.

Mamy trupy nie tylko kotów ale i lektora języka angielskiego z zawodu a naciągacza seniorek z powołania. Okazuje się, że oprócz metody „na wnuczka” i „na policję” takie typy stosują metodę „na okazywanie zainteresowania”. I potrafią zyskać tym sposobem duże sumy.  To skutek tego, że „Kobieta w pewnym wieku staje się, dla większości populacji, niewidzialna” a pragnie uwagi i życzliwości.

Znajome Haliny to parada niezłych typów: palaczka, elegantka, niesprawna gaduła i erotomanka. Postanowiły się zaczaić i dopaść mordercę kotów, bo ten nie dość, że znęcał się nad zwierzątkami to jeszcze nagrywał to i umieszczał w sieci.

Mamy też zaginiony cenny obraz, trudne rodzinne relacje i policjantów lekceważących morderstwa kotów.

To feministyczna książka, bo występujący w niej mężczyźni są źli, głupi, leniwi, niewrażliwi, wyrachowani, nieodpowiedzialni – do wyboru. Ale przecież nie wszystko jest w życiu czarno – białe. Kobiety też potrafią być zołzami, zagłaskiwać wnuków swoją troską, być bezwzględnymi mścicielkami czy, mimo medialnych ostrzeżeń, naiwnymi ofiarami. 

Polecam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s