Zatrute społeczne owoce

W czerwcowym numerze czasopisma „Książki” Magdalena Środa omawia książkę „Klimat, lewica, siostrzeństwo” napisaną przez Marka Beylina.

Te zatrute owoce spożywane przez nas codziennie to: autorytaryzm, populizm, nacjonalizm, fundamentalizm, ksenofobia. Są one efektem procesów zachodzących w Polsce od czasu powstania NSZZ „Solidarność” w 1980. Autor analizuje siedem naszych grzechów głównych:

– Zwycięstwo endecko – katolickiego skrzydła „Solidarności’ i stracona szansa na budowę pluralistycznego, świeckiego społeczeństwa.

– Zbagatelizowana możliwość stworzenia państwa opiekuńczego. Wiary w twardy, wolnorynkowy kapitalizm, w bogów wzrostu i zysku nie udało się przełamać nawet świetnym lewicowym politykom jak Jacek Kuroń i Karol Modzelewski.

– Wykluczenie kobiet, odebranie im głosu i traktowanie polityki socjalnej jako hybrydy marnotrawstwa i skąpstwa.

– Pojawienie się nowych nierówności społecznych spowodowanych rozerwaniem zależności między wzrostem wydajności pracy a płacami. Jak również pojawienie się „studni czasu” (głównie na południu Polski), których mieszkańcy mentalnościowo żyją w II RP (czyli przed II wojną) a nie w XXI wieku.

– Niewykorzystana szansa na zinstytucjonalizowanie tolerancji i równości. Nie ma trwałych mechanizmów upominania się o prawa mniejszości.

– Przyzwolenie na rozwój nacjonalistycznych, faszyzujących populizmów, które dekonstruują demokrację, budując papierowy dom nowoczesności bez uznania dla nowoczesnych przemian.

– Traktowanie demokracji jako rodzaju atrapy. Czyli brak nam solidarności, zamiłowania do równości i wolności, która jest czymś więcej  niż wolnością rynku i możliwością wyjechania za granicę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s